آخرین خبرها
خانه / الکترونیک / روش های مطالعه و بهبود تلفات در شبکه های توزیع

روش های مطالعه و بهبود تلفات در شبکه های توزیع

عنوان :

روش های مطالعه و بهبود تلفات در شبکه های توزیع

قالب بندی :

DOC

قسمتی از متن :

تلفات می تواند همانند نیاز مصرف باعث افزایش ظرفیت نیروگاه ها شود. به هرحال کاهش تلفات انرژی امری شایسته است که باید مورد نظر قرار گیرد

اگر تلفات شبکه برق ایران را ده درصد در نظر گیریم به این معنا است که از میزان تولید برق ۳۶ تا ۳۸ هزار مگاوات نیروگاه های کشور، در حدود ۱۰ هزار مگاوات تولید برای جبران تلفات انرژی مصرف می شود منظور از تلفات انرژی در شبکه برقرسانی در واقع کل تلفاتی است که شبکه در فرآیند تحویل انرژی الکتریکی از تولید تا مصرف متحمل می شود، تولید و انتقال نیرو، تغییر سطح ولتاژ توسط پستهای تبدیل، پستهای توزیع نیرو، مصرف کنندگان برق، اعم از مشترکان خانگی، تجاری، اداری، صنعتی و کشاورزی هرکدام بخشی از انرژی را تلف می کنند.

یکی از موارد مهمی که کمتر به عنوان تلفات منظور می شود دیماند بیش از حد مشترکان صنعتی است، بنابراین با اجرای صحیح مدیریت مصرف می توان بیشینه توان مصرف کننده را کاهش داده بدون آنکه خللی در برنامه کار مصرف کننده بوجود آید.

تلفات می تواند همانند نیاز مصرف باعث افزایش ظرفیت نیروگاه ها شود. به هرحال کاهش تلفات انرژی امری شایسته است که باید مورد نظر قرار گیرد. در این میان تلفات می تواند شامل تلفات تاسیساتی و تلفات غیرتاسیساتی شود. تلفات تاسیساتی ناشی از مقاومت رساناها، ترانسفورماتور و تنظیم کننده ولتاژ، تلفات عایقی، وسایل اندازه گیری، ضریب توان باشد و تلفات غیرتاسیساتی نیز شامل برق دزدی توسط مشترکان دارای کنتور برق و انشعاب گیری غیرقانونی است.

از سوی دیگر کارکرد نادرست کنتورهای برق نیز می تواند یکی از علل تلفات انرژی باشد. در این میان آسیب دیدگی کنتورها و کالیبره یا تنظیم نبودن آنها، سیم کشی غیراستاندارد کنتورهای برق، تقلب کنتورنویسان، صدور قبض برق کمتر از مقدار مصرف واقعی مشترک و مصرف برق ثبت و ضبط نشده توسط کارکنان شرکت های توزیع برق نیز از جمله این علل به شمار می آیند.

براساس برآوردها، تولید ناخالص برق به نحوی تعریف می شود که برابر با مجموع تولید شبکه سراسری و شبکه های جدا افتاده یا ایزوله به علاوه مجموع انرژی الکتریکی خریداری شده است. اما برخی نیز تلفات برق را ناشی از قیمتهای غیرواقعی برق می دانند که علاوه بر رشد مصرف بی رویه، منجر به عدم استفاده از وسائل برقی بهینه خصوصا برای مشترکان خانگی را نیز به همراه داشته و میزان زیادی از این انرژی به صورت انرژی حرارتی تلف می شود.

تعداد صفحات :

۱۸۷ صفحه

قیمت :

۶۵۰۰ تومان

[nextpaypaiddownloads id=”39″]